СТУДІЯ НАРОДНОГО МАЛЮВАННЯ у селі Журавники

Катерина МІЩЕНКО

НАРОДНА ШКОЛА УКРАЇНСЬКОГО ЖИВОПИСУ відроджена і впроваджена відомим майстром з когорти шістдесятників Василем Григоровичем ПАРАХІНИМ. У своїй шкільній студії він вперше в Україні сформулював методичні засади традиційного народного малювання, які багато в чому є революційними щодо звичних сьогодні.

Переглянувши академізовані методики радянського часу, Парахін і його вихованці повернулися до витоків народного мистецтва і одержали несподівані, часом дивовижні результати. Найменші учні студії вже за кілька тижнів оволодівають простими й природніми правилами цікавої гри, а найстарші легко й швидко будують складні сюжетні композиції в кольорі, які є прекрасними зразками традиційного народного мистецтва.

З давніх-давен різні види народного малювання підпорядковувалися кільком спільним законам. Це не були писані правила; вони трималися й переходили з покоління в покоління завдяки своїй природності. Все штучне й надумане традиційна культура “відсіювала”, залишаючи природню імпровізаційність, легкість форм і гармонію кольорів. Саме такі скрині мали найбільший попит на ярмарку; саме такі миски й глечики найчастіше усміхалися з мисника; саме таку ікону ставили на покуть і молилися до неї, як до Образу Божого. І саме так майстрові було малювати найлегше…

Йдеться, зокрема, про швидке й вільне нанесення ліній, мазків, окремих штрихів за певними принципами. Кольорова гама найчастіше досить обмежена – особливо у розписах побутових предметів, які мають пасувати до будь-якого інтер’єру. Третє правило – природність і простота композиції, яка також забезпечується простими закономірностями. Для народної картинки – лаконічність і цілісність вираження теми й настрою…

Роботи вихованців шкільної студії села Журавники неспростовно засвідчують величезну мистецьку й педагогічну вартість цього надбання. Докладніше з методикою викладання у студії можна ознайомитися тут: Посібник “НАРОДНА ШКОЛА УКРАЇНСЬКОГО ЖИВОПИСУ” Василя ПАРАХІНА

Нижче подаємо імена вихованців студії – учнів 1–9 класів Журавниківської середньої школи – та галерею їхніх робіт, виконаних протягом 2001-2006 років.

Ганна АБРАГАМОВСЬКА, Олеся АБРАГАМОВСЬКА, Валентина БУЙМИСТРУК, Петро БУЙМИСТРУК, Анна БУЛАТЕВИЧ, Назарій БУТРА, Олена БУТРА, Вікторія ВІТЮК, Ірина ГРИБАНОВА, Мар’яна ДОВГАЙЧУК, Юлія КОВАЛЬЧУК, Наталка КОВАЛЬЧУК, Марія КОРЕЦЬКА, Ярослава ПАВЛЮК, Дмитро ПОЛЬЧИН, Іванна ПОЛЬЧИН, Людмила ПРИЙМА, Олександр САСОВЕЦЬ, Юлія СТАСЕВИЧ, Богдан ФАРИНЮК, Інна ШЕРЕМЕТА, Соломія ШИШКО.

Cписок авторів робіт, як і саму галерею, ще буде доповнено.