Ханґ, HAPI drum, глюкофон – новітній традиційний музичний інструмент

Глюкофон HAPI Slim Tuneable Глюкофон HAPI Slim Tuneable. США, 2015.

Катерина МІЩЕНКО

  Вступ
  З історії глюкофона
  Глюкофон HAPI Slim Tuneable − конструкція, інструкція, звучання
  Глюкофон по-українському: що і як легко грати
  Як обрати свій глюкофон
  Джерела

Ця публікація − легкий дотик до великої й цікавої теми про природню спільність прадавніх культур усього людства. Чим архаїчніші культурні явища ми сьогодні розглядаємо, тим більше знаходимо спільного в українців з багатьма іншими народами. Причому тут не йдеться про запозичення: хіба ж можна говорити, що якийсь народ у іншого запозичив лінію, коло, трикутник? Це просто загальнолюдські основи орнаменту.

Те ж саме стосується найпростішої й найприроднішої музики. Музикологи стверджують, що загальною основою найдавніших обрядових мелодій є пентатоніка. Щоб краще зрозуміти суть цього поняття, радимо переглянути невеличке ДУЖЕ ЦІКАВЕ відео музичного педагога Вадима Каневського: “Пентатоніка: магія й еволюція”.

На початку 21-го століття в Європі був винайдений музичний інструмент, який цілком можна назвати універсально-етнічним: він поєднав у собі новітню конструкцію і прадавню пентатонічну основу гри. Він став явищем, яке відбиває стихійний потяг людей до “природнізації” свого емоційного життя й музичного побуту − повернення до витоків. Сьогодні це явище швидко розповсюджується, і багатьом уже знайоме кумедне слово: глюкофон.

Власне, якщо розібратися, нічого смішного в слові немає: glück німецькою мовою означає “щастя”! І, здається, названо так цей музичний інструмент неспроста.


 

^ вгору

З історії глюкофона

Отже, якщо почати од печі, то жили-були в тихій Швейцарії, в місті Берні оригінальні люди − Фелікс Ронер і Сабіна Шерер, засновники компанії PANArt. І цікавилися вони традиційними металевими ударними інструментами різних народів світу, а також новітньою музичною течією, що зародилася в середині 20-го століття: уживанням сталевих барабанів − так званих “стілпенів”.

Саме steelpan, який походив із стихійної народної музики, був основним предком майбутнього винаходу. Ось послухайте, як він може звучати!

Інтерес засновників PANArt’у в 2000-му році знайшов своє втілення: з’явився новий музичний інструмент, формою й металевим блиском схожий на НЛО, з глибоким “космічним” звуком. Названий він був просто − hang drum, що означає “ручний барабан”.

Ханґ відразу оцінили професійні музиканти: ще б пак − такі можливості! Але він був і залишається дуже дорогим, а тому доступний лише одиницям. Ось гарні приклади гри на ньому:

Ханґи від PANArt Ханґи від PANArt: 5 стадій розвитку. Світлина з сайту jfinstrumentosmusicais.blogspot.com Минають роки, PANArt розвиває свій винахід. Але такий потужний інструмент не міг не породити наслідувань: вже по всьому світі люди виготовляють щось подібне. Барабани стали менші, легші, доступніші, − і так само бувають настроєні в різні види пентатоніки. В Україні наслідування ханґа відомі під назвою “глюкофон”.

Конструкція глюкофона трохи змінилася порівняно з “предком” − у маленькому інструменті звук видають випиляні в металевому корпусі “язички”. Звідси одна з закордонних назв інструмента − steel tonque drum, себто “сталевий язичковий барабан”.

Сьогодні в Інеті можна знайти чимало відеоінструкцій, як самому зробити собі глюкофон − наприклад, обробивши відповідним чином газовий балон. У добрих майстрів такі інструменти справді мають чіткий стрій і красиве звучання. Останнім часом додають навіть можливість перестроювання нот на “язичках”.

Усі виробники наголошують на тому, що жодної музичної підготовки для глюкофона не треба: все, що зіграєш, буде музика. Психотерапевти радять грати на ньому для зняття стресів, нормалізування тиску, стабілізації настрою – медитативність його звуку наближена до тібетських “співучих” чаш.

Усе це разом робить глюкофон дуже цікавою й корисною іграшкою, в основі якої лежить універсально-етнічна концепція гри на музичному інструменті. Тут все просто, красиво й доцільно − можна не заморочуватися з музичною освітою, але надбати до свого повсякдення трохи мистецтва, рівноваги й гарного настрою. До речі, більше про таку потребу див.тут: Під лежачий камінь вода не тече, або Дещо про музику для себе.


 

^ вгору

Глюкофон HAPI Slim Tuneable

Глюкофони американської компанії HAPI Drum сьогодні чи не найвідоміші в світі. Назва цієї фірми у США стала загальною назвою самого інструмента. Дехто вимовляє “happy drum” − “щасливий барабан”, що теж по-своєму правильно… :)) Але насправді HAPI − це абревіатура: Hand Аctivated Percussion Instrument, себто “ударний інструмент, що активується руками”.

Глюкофон і молоточки Глюкофон HAPI Slim Tuneable і молоточки Серед глюкофонів HAPI вирізняються три моделі з можливістю перестроювання; одну з них ми зараз можемо помацати й пограти на ній. Це HAPI Slim Tuneable, себто “ХАПІ тонкий перестрійний”, на 8 нот, з перестроюванням у діапазоні C-B-Bb-A.

Розміри:
  діаметр = 30,5 см;
  товщина = 15,2 см;
Вага = 3,18 кг.

Важить він справді немало: береш в руки − маєш вещ! За формою й на дотик HAPI нагадує велику українську хлібину − чорний метал приємно шорсткий і не холодний.

Інструмент усередині порожній, стінка має товщину 2 мм. У робочій поверхні наскрізно випиляні вісім прямокутних “язичків” − вісім нот. Емблема HAPI посередині функційного навантаження не має.

Знизу бачимо великий круглий отвір і три гумові ніжки обтічної форми. Ними інструмент гарно стає на горизонтальну площину, а якщо тримаєш його на колінах, то ніжки зовсім невідчутні. Збоку видно маленький отвір для підключення мікрофона, закритий гумовим чопиком − фірма пропонує також стереомікрофон власного виробництва, який можна прикріпити всередині інструмента… але то вже “навороти” )).

Початковий стрій цього глюкофона − до-мажорна пентатоніка; це найпростіше − і все “на весело”. Інструкція до нього містить 24 варіанти настроювання. Кому цікаво – тексти англійською і схеми є тут (PDF):

Настрійні магніти Настрійні магніти всередині глюкофона HAPI Slim Tuneable Можливість перестроювання забезпечується маленькими магнітами циліндричної форми, приставленими зісподу до звукоязичків. Чим ближче магніт стоїть до кінця язичка, тим нижчий буде звук. Стартово – в до мажорі – всі звуки щонайвищі, а магніти стоять за межами язичків (див.фото) і на висоту звуку не впливають. Отже, перенастроювання можливе тільки в бік зниження звуків.

Цікаво, що якщо повідсувати магніти від маленьких язичків подалі в напрямку до боковин, гра руками на високих нотах стає значно ефективнішою. Для паличок різниці немає. Так що додаткова маса магнітів трохи впливає на вібрацію язичка під легким дотиком.

Разом з інструментом ідуть дві пари паличок: маленькі-легенькі й більші-важчі. Перші гарно акцентують високі й середні звуки, другі дуже ефективні на низьких – себто, на великих язичках. Грати можна й руками, тільки потрібен дуже-точковий дотик: якщо недосить швидко відриваєш руку від поверхні, звук глухне.

Приклад звучання такого глюкофона з різними способами видобування звуку:

В комплекті є ще торба, загалом хороша й надійна, але ремінь не дуже зручний – краще б він був пришитий не впоперек боковини, а вподовж. І окрема ручка теж була б не зайва.

Ось такий дивний звір – дивний з усіх боків! :) А тепер подивимося, що з ним можна робити.


 

^ вгору

Глюкофон по-українському

Так, з цим інструментом легко імпровізувати, шукаючи відомі чи нові мелодії, або створювати ним отой казковий пентатонічний шум, яким бавиться більшість людей, тільки взявши глюкофон до рук. Але одразу стає цікаво: що і як можна грати на такому інструменті, не будучи музикантом, але маючи хоча б невеличке уявлення про український музичний фольклор?

Хто почне шукати на глюкофоні знайомі мелодії, той легко пересвідчиться, що чимало давніх і/або обрядових українських пісень мають основу в мажорній чи мінорній пентатоніці. Маючи глюкофон, не обов’язково дослівно й до-нотно підбирати мелодію. Її можна співати, а звуки, яких бракує, гармонізувати іншими з-поміж наявних на інструменті. Ці додаткові звуки дуже прикрашають пісню; їх легко знайти інтуїтивно (вибір, слава Богу, невеликий! :)), не вдаючись у подробиці нотної грамоти.

Це дуже приємне й цікаве заняття з серії “музика для себе”. Причому з часом музика-для-себе може стати музикою-для-друзів, а тоді й музикою-для-всіх – це вже справа бажання й техніки.

Отже гравцю-початківцю, націленому на таке підбирання, можна радити глюкофон з простою мажорною чи мінорною пентатонікою. Інші строї даватимуть красивий “музичний шум”, але вдаватися в якусь конкретику без досвіду в подібній справі буде складніше.


 

^ вгору

Як обрати свій глюкофон

В Україні зараз продають чимало глюкофонів, дуже різних за звуком, кількістю язичків, виглядом, конструкцією – можна обрати чи замовити щось собі до вподоби. Ціна їх найчастіше близько ста доларів. Радимо шукати одразу з можливістю підстроювання. Це не лише для того, щоб редагувати гаму: з часом деякі глюкофони можуть трохи змінювати звук.

Але найцікавіше питання для початківця зазвичай – який стрій обрати для свого інструмента. Очі й вуха розбігаються – в Інеті строїв дуже багато. Спробуємо в них трохи зорієнтуватися.

Кожен стрій несе в собі певний настрій, певне емоційне забарвлення. І чим він екзотичніший для нашого вуха – тим більш конкретний настрій він нам диктуватиме. Прості мажори й мінори певною мірою універсальні для тих, хто хоче приспівувати собі до гри; але й інші варіанти теж добре надаються для стихійного підбирання і створення того настроєвого “музичного шуму”, під який так добре релаксувати.

Отже, добираючи стрій свого майбутнього глюкофона, шукаємо приємні для себе музичні емоції! :)

Наведені нижче матеріали запозичені з сайту oddmusic.com, за що його господарям велика дяка. Дивимося, слухаємо, обираємо. Лише маємо на увазі, що так звучить не глюкофон, а ханґ, у якого 9 нот. Зокрема, наш восьминотний глюкофон не має найнижчого звуку, наведеного у цих прикладах.

Разом на сайті Oddmusic опрацьовано аж 37 строїв! Всю інформацію з цієї добірки одним архівом можна взяти тут: RAR (3,4 Mb). Окремо републікуємо найуживаніші з-поміж них, а також деякі згадані в інструкції до HAPI:

19. Пентатоніка до мажор (mp3):

19_Pentatonic_C 19_Pentatonic_C

20. Пентатоніка фа мажор (mp3):

20_Pentatonic_F 20_Pentatonic_F

15. Мінорна пентатоніка (mp3):

15_Minor_Pentatonic 15_Minor_Pentatonic

1. Aeolian (mp3):

01_Aeolian 01_Aeolian

2. Ake Bono (mp3):

02_Ake-Bono 02_Ake-Bono

3. Banshiki Cho (mp3):

03_Banshiki-Cho 03_Banshiki-Cho

5. Дорійський (mp3):

05_Dorian 05_Dorian

6. Гармонічний мінор (mp3):

06_Harmonic-Minor 06_Harmonic-Minor

11. Іонійський (mp3):

11_Ionian 11_Ionian

14. Лідійський (mp3):

14_Lydian 14_Lydian

17. Niavent-Egyptian (mp3):

17_Niavent-Egyptian 17_Niavent-Egyptian

23. Pygmy (mp3):

23_Pygmy 23_Pygmy

Обравши котрийсь із строїв, можна знайти його серед готових інструментів, або ж замовити майстрам за ті самі гроші – практично завжди буває така можливість. Після цього матимемо свій власний – традиційний, космічний, шаманський – інструмент (потрібне підкреслити)). А з ним – шматочок щастя і вселенського спокою! :)


 

^ вгору

Джерела