“Сєдовський” колядницький гурт в Ірпіні, Щедрий вечір 1998 року – АУДІО!

Колядки на сцені "Сєдовський" колядницький гурт Київського Кобзарського Цеху. Новорічний концерт етнографічного хору "Гомін", Будинок вчителя. Січень 1997 року. Цей запис давно вже чекав доброї нагоди, щоб вийти в люди :)

Одного разу – 1998 року – на Щедрий вечір “сєдовці” поїхали до Ірпіня. Гурт був чималий, десь до двох десятків хлопців і дівчат. Хлопці належали до Київського Кобзарського Цеху, дівчата були стихійно приєднані до колядувань кілька років тому.

Щедрували у пана Миколи Будника, до хати-майстерні якого всі приходили, як до себе додому; потім пішли по місту. Побували у Перехожуків, їхніх сусідів, заходили ще кудись, і ще…

Нарешті вже глибокої ночі повернулися в майстерню і порозсідалися, хто де зміг, у першій прохідній кімнатці біля кухні – на лавах, стільцях, хтось у коридорі, а хтось і в сінях на верстаку. Випили густого “будниківського” чаю з чим Бог послав, а далі Іван витяг диктофона і сказав:

– А тепер співаємо все підряд – ось сюди!..

Колядки на сцені "Сєдовський" колядницький гурт Київського Кобзарського Цеху. Різдвяний концерт етнографічного хору "Гомін", Будинок вчених. Січень 1997 року. Хтось дзенькав дзвіночками, хтось знайшов пару “музичних” дерев’яних брусків, хтось гупав ногами – ритм був довільний. І, хоч щедрівки ще можна було співати до Водохреща, цієї ночі було своєрідне завершення активного колядування й щедрування. Сторонніх слухачів тут не було – всі свої, тож часом з’їжджалося на пародії: без цього ж ніяк!.. :)

Згодом ці записи, відцифровані Юрковичем (теж велика дяка і грубелезний плюс до карми!), розбіглися по всьому товариству – і досі були, так би мовити, в приватному користуванні. Але ними цілком можна поділитися й на ширшу аудиторію.

Чим наші записи можуть бути цікаві “не-сєдовцям”?

Насамперед, вони показують, що може витворити стихійно сформований гурт людей, в переважній більшості далеких від офіційної музичної освіти, які послідовно захочуть співати народні пісні. Розспіви “сєдовських” пісень найчастіше бували стихійними, в окремих випадках збігаючись із народним голосоведенням [більше про цю різницю див. Класифікацію пісень на сайті “Гомону”]. Кожен шукав собі “партію” сам, прислухаючись до сусідів і вільно плаваючи (або бовтаючись) на хвилях пісень. І, оскільки збиралися ми “на сєдовцях” раз на тиждень (у різному складі), а це вже був п’ятий колядницький сезон, то…

Ось що у нас тоді виходило.

 1. Попід гороньку коником іграть (колядка хлопчикові). Від Тараса Компаніченка, м.Київ – mp3.
 2. Темної ночі Новорождення (колядка-“звістка”). Черкаська обл., Драбівський р-н, с.Великий Хутір, від бандуриста Михайла Коваля. Записали Ярослава Пришедько і Мар’яна Зубченко. Редакція колядницького гурту Київського Кобзарського Цеху – mp3.
 3. Оксаночка сад садила (щедрівка дівчинці). Запозичена від невідомого колективу – mp3.
 4. То не тумани з моря (колядка хлопцеві). Київська обл., Броварський р-н, с.Літки. Записала Ярослава Музиченко – mp3.
 5. Зажурилася крутая гора (колядка дівчині). Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н, с.Молодьків. Записала Мар’яна Зубченко – mp3.
 6. Бігла дівонька рано по воду (колядка дівчині). Київська обл., Броварський р-н, с.Літки. Записала Ярослава Музиченко – mp3.
 7. Ой у полі виросла береза (щедрівка дівчині). Вінницька обл., Бершадський р-н, с.Велика Кириївка. Записав Микола Зубченко від Анастасії Павлівни Зубченко – mp3.
 8. Ой на гороньці дві зозуленьці (колядка дівчині). Поділля. Записала Людмила Іваннікова – mp3.
 9. Ой у полі та й три берези (колядка парубкові). Вінницька обл., Бершадський р-н, с.Велика Кириївка. Записав Микола Зубченко від Анастасії Павлівни Зубченко – mp3.
 10. Ой ясна-красна на небі зоря (колядка господині). Хмельницька обл., Старокостянтинівський р-н, с.Губча. Записала Людмила Іваннікова від Крищенко Олени Іванівни 1923 р.н. та її дочки Любові Іванівни 19 серпня 1989 р. – mp3.
 11. Пасла Ганнуся чотири воли (колядка дівчині). Поділля. Записала Людмила Іваннікова – mp3.
 12. Ой грало море в неділю рано (колядка світотворча). Текст з друкованих джерел, мелодія Ярослави Пришедько – mp3.
 13. В саду, садочку вишня стояла (колядка світотворча). Волинська обл., Сарненський р-н. Записав Тарас Компаніченко – mp3.
 14. Ой в ліску, в ліску на жовтім піску (колядка). Від Тараса Компаніченка – mp3.
 15. Ген високо в темнім небі (колядка-“звістка”) – mp3.
 16. Іде звізда чудна (колядка-“звістка”). З друкованих джерел – mp3.
 17. Ой учора ізвечора (“МАЛАНКА”). Поділля – mp3.
 18. Ой козо, козо, козо-небого (“КОЗА”). Гуцульщина. Записав Леопольд Ященко від Миколи Плахотнюка – mp3.
 19. Не обійшлося й без курйозів. Запис колядки “Котилася сніжная груда” припав на критичне виснаження батарейки в диктофоні. Коли згодом прослухали цей запис – для всіх було СВЯТО! :)))))

 20. Котилася сніжная груда (колядка дівчинці, трансформований запис) – mp3.
 21. …Під кінець зійшли на лірику: “Чорним очкам пора спати, бо їм треба рано встати… ЕЛЕКТРИЧКУ ДОГАНЯТИ!…”

 22. Чорним очкам пора спати (лірична, осучаснена:) – mp3.

 
Чим були добрі ці наші збіговиська? Не лише вибухово-яскравими спогадами, якими ми тішимося й досі. Вони принесли нам вельми цікаве, як тепер кажуть, “ноу хау”: несподівано для себе ми долучилися до досконалого традиційного українського способу відпочинку й реалізування емоцій – побутового співу.

Українці справді споконвіку ЗНАЛИ ЯК – як обрядово гармонізувати своє довкілля, як гуртом розважатися й ділитися радістю, як виявляти емоції й почуття, як пережити-перетривати справжнє горе… І все це, так чи інакше, – через пісню.

Бо Україна піснями дихає. А разом з нею – і ми! :)