Не тільки етнологія

Posted in Не тільки етнологія Новини

Звіринецька майстерня Київського Кобзарського Цеху, 1990-і

…або, як її ще тоді називали, “сєдовська пісочниця” – хто був, той не забуде! :)

  Корисні посилання

В історії Київського Кобзарського Цеху звіринецька (“сєдовська”) майстерня передувала ірпінській. У середині 1980-х Микола Будник із друзями винайняли маленьку хатинку в Києві на печерському Звіринці (пров.Сєдовців, 8а), щоб там майструвати і, за потреби, жити. Коли ж на початку 1990-х меценат Володимир Кашицький придбав для цехового товариства половину хати в Ірпіні, Будник і актуальні його учні переселилися туди. Відтоді звіринецька майстерня гостинно приймала всіх, хто майстрував уже самостійно.

Господарями хати були брати Кислюки, Олександр і Павло – обоє поліглоти та викладачі київських ВНЗ, що знали по “надцять” іноземних мов. Відтак, основними захопленнями у звіринецькій майстерні стали традиційні кобзарські музичні інструменти, шахи, іноземні мови і “злам стереотипів”. А десь улітку 1994 року поміж хлопцями завелися дівчата – і народні календарні свята…

Continue reading “Звіринецька майстерня Київського Кобзарського Цеху, 1990-і”

Posted in Актуальне Не тільки етнологія Новини ОГЛЯДИ

Найкращий рецепт ВЕЛИКОДНЬОЇ ПАСКИ! :)

Сьогодні не всі беруться пекти власну паску до Великодня. Побутує думка, що пекти паску − це ооооой яка довга історія: поки вимісиш, поки виворожиш усе за складним рецептом, то ніби й дня вже немає.

Минулого року я радісно зламала для себе цей стереотип, приготувавши паску за рецептом загальної куми Студії “МИ” − Люди Іваницької-Коваленко, яка є значним кулінарним авторитетом у нашому товаристві. Кума, в свою чергу, вдало запозичила його у себе на Дніпровщині. Випробувавши безліч різних способів приготування пасок, вона стверджує, що ця − найсмачніша й найпростіша водночас. Після самостійної спроби я цілком з цим погоджуюся.

Паска виходить ДУЖЕ СМАЧНА, тісто пухке й трошки вологувате, довго не черствіє. Рецепт абсолютно простий, доступний людям без великого кулінарного досвіду. До речі, ця простота й відсутність “хімічних” складових − найкращі ознаки традиційної народної страви. Та й часу це займе зовсім небагато − ось спробуйте! ;)

Continue reading “Найкращий рецепт ВЕЛИКОДНЬОЇ ПАСКИ! :)”

Posted in Актуальне АУДІО Не тільки етнологія Новини ОГЛЯДИ СТАТТІ

Ханґ, HAPI drum, глюкофон – новітній традиційний музичний інструмент

Катерина МІЩЕНКО

  Вступ
  З історії глюкофона
  Глюкофон HAPI Slim Tuneable − конструкція, інструкція, звучання
  Глюкофон по-українському: що і як легко грати
  Як обрати свій глюкофон
  Джерела

Ця публікація − легкий дотик до великої й цікавої теми про природню спільність прадавніх культур усього людства. Чим архаїчніші культурні явища ми сьогодні розглядаємо, тим більше знаходимо спільного в українців з багатьма іншими народами. Причому тут не йдеться про запозичення: хіба ж можна говорити, що якийсь народ у іншого запозичив лінію, коло, трикутник? Це просто загальнолюдські основи орнаменту.

Те ж саме стосується найпростішої й найприроднішої музики. Музикологи стверджують, що загальною основою найдавніших обрядових мелодій є пентатоніка. Щоб краще зрозуміти суть цього поняття, радимо переглянути невеличке ДУЖЕ ЦІКАВЕ відео музичного педагога Вадима Каневського: “Пентатоніка: магія й еволюція”.

На початку 21-го століття в Європі був винайдений музичний інструмент, який цілком можна назвати універсально-етнічним: він поєднав у собі новітню конструкцію і прадавню пентатонічну основу гри. Він став явищем, яке відбиває стихійний потяг людей до “природнізації” свого емоційного життя й музичного побуту − повернення до витоків. Сьогодні це явище швидко розповсюджується, і багатьом уже знайоме кумедне слово: глюкофон.

Власне, якщо розібратися, нічого смішного в слові немає: glück німецькою мовою означає “щастя”! І, здається, названо так цей музичний інструмент неспроста.

Continue reading “Ханґ, HAPI drum, глюкофон – новітній традиційний музичний інструмент”

Posted in Актуальне ВИДАННЯ Не тільки етнологія Новини

Збірка “Вишивані речі дорослим і малечі” − Людмила ОГНЄВА, 2009

Людмила Огнєва. Вишивані речі дорослим і малечі. − Донецьк, 2009. − 40 с., іл.

До збірки “Вишивані речі дорослим і малечі” увійшли моделі одягу для немовлят, дошкільнят, дорослих дівчат. Господиням пропонуються сукні вечірні та для інших урочистостей.

Моделі одягу розроблені художниками України, українських діаспор Америки та Канади, вперше були надруковані на сторінках журналів “Краса і мода” (Донецького та Київського Будинків моделей одягу) і “Наше життя” (Союз Українок Америки). Книжка буде цікава як для починаючих майстринь, так і для тих, хто вже має значний досвід.

Continue reading “Збірка “Вишивані речі дорослим і малечі” − Людмила ОГНЄВА, 2009″

Posted in Актуальне ВИДАННЯ Не тільки етнологія Новини СТАТТІ

Збірник статей “Що ми знаємо про Донбас” – упорядник Людмила ОГНЄВА, 2009

Що ми знаємо про Донбас? // Матеріали науково-практичної конференції / Упорядник Людмила ОГНЄВА. − Донецьк, 2009. − 164 с., іл.

Науково–практична конференція “Що ми знаємо про Донбас?” відбулася у жовтні 2006 року в межах програми “Україна на новому шляху” Донецького відділу Союзу українок. Учасниками конференції були наукові співробітники музеїв Києва та Донецької області, вчителі, студенти та учні навчальних закладів Донеччини.

Більша частина досліджень торкалася етнографічних питань та розвитку ремесел у краї. Не лишилися поза увагою і актуальні питання сьогодення.

Continue reading “Збірник статей “Що ми знаємо про Донбас” – упорядник Людмила ОГНЄВА, 2009″

Posted in ЕКСПЕДИЦІЇ Не тільки етнологія Новини

Переяcлавщина: над Трубежем, липень 2010

Для тих, хто захоче одразу потрапити в переяславське літо :)

Експериментальна флеш-панорама на 360 градусів, знята колись в експедиції неподалік від нашого табору. Це було 2 липня 2010 року – ранок над річкою Трубіж коло Переяслава. Фото Катерини Міщенко. Дивитися панораму »

Обережно – ДУЖЕ ТОВСТА!!! – важить 60,3 Mb, отже з повільним інтернетом буде довго завантажуватися…

Adobe Flash Player Для перегляду флеш-панорам слід встановити безкоштовний Adobe Flash Player. Завантажити з офіційного сайту »

Posted in АУДІО Не тільки етнологія Новини ПІСНІ ТА МУЗИКА

Добірка туристичних пісень

Публікуємо тут добірку туристичних пісень, більшість з-поміж яких була вживана ще з 1990-х років у середовищі етнографічного хору “Гомін”, дитячо-юнацької студії “Гомону”, яхтклубу “Стугна” і тернопільського товариства “Вертеп”.

  1. Бий, барабан, або Коли у путь. Переклад Леопольда Ященка, мелодія запозичена у 1970-ті рр. з одного з американських спірічуелсів – текст, ноти, mp3 ».
  2. Гей, озовись, трембіто. Слова і музика Леопольда Ященка – текст, ноти, mp3 »
  3. Циганська зоря, або Під небом кочовим. Слова Ліни Костенко і Ростислава Крамара, мелодія Оксани Рафи. Пісня запозичена у 1990-х роках від тернопільського Товариства “Вертеп” – текст, ноти, mp3 »
  4. Мандрівна зоря, або Козацький вільний край. Слова й гармонізація Леопольда Ященка, мелодія Оксани Рафи – текст, ноти, mp3 »
  5. Надія, або Світить нам незнана ще зоря. Від Товариства “Вертеп”, м.Тернопіль, 1990-і рр. Автор українського перекладу невідомий. Оригінал – слова Миколи Добронравова, мелодія Олександри Пахмутової – текст, ноти, mp3 »
  6. В далеку дорогу рушати час. Мелодія англійської народної пісні “When Johnny Comes Marching Home”, редакція і текст Катерини Міщенко – текст, ноти, mp3 »
  7. Кращого нема нічого в світі, або Пісня бременських музик. Музика Генадія Гладкова, текст оригіналу Юрія Ентіна, переклад з різних джерел – текст, ноти, mp3 »
  8. Бринить гітара тихо. Мелодія Олега Мітяєва, редакція і текст Катерини Міщенко − текст, ноти, mp3 »
  9. Де гори Карпати, де Писаний Камінь. Текст пластового гуртка ім.М.Дужого, мелодія народна (не така, як у всіх :) − текст, ноти, mp3 »
  10. Морська похідна, або Відкриваються простори. Мелодія Сергія й Тетяни Нікітіних, редакція і текст Катерини Міщенко – текст, ноти, mp3 »
  11. Заплутались хмари в смереках, або Карпатська вечірня. Слова і музика Катерини Міщенко – текст, ноти, mp3 »

Continue reading “Добірка туристичних пісень”

Posted in АУДІО ВІДЕО Не тільки етнологія Новини

Відео “Рось мандрівна” − Богуславщина, 2010

Михайло МАТІЙЧУК
Катерина МІЩЕНКО


Дивитися/завантажити на Vimeo »

Відео знімали на фотоапарат для хатнього вжитку. Але пройшов час – і змонтувалося… :)

Отже, гуляємо на Росі з рятувальним плотом ПСН-10.

Continue reading “Відео “Рось мандрівна” − Богуславщина, 2010”

Posted in ВІДЕО ГАЛЕРЕЇ Не тільки етнологія Новини

Відео “Рось лірична” − Богуславщина, 2009

Михайло МАТІЙЧУК
Катерина МІЩЕНКО


Дивитися/завантажити на Vimeo »

Відео за світлинами, зробленими влітку 2009 року. Далі дивимося галерею світлин, де є всі кадри – і значно більше… :)

Continue reading “Відео “Рось лірична” − Богуславщина, 2009″

Posted in АУДІО ВИДАННЯ Не тільки етнологія Новини

Туристський пісенник “Там на Лемковині помедже горами” − 1981

Там на Лемковині помедже горами: Туристський пісенник / Упор. Лех Лях [Лех Конопніцький]. – Варшава, 1981. – 62 с., іл., нот. − pdf, djvu.

Чудова майже-самвидавна добірка для практичного вжитку − кілька десятків українських лемківських, трохи словацьких та лужицьких пісень з гітарними акордами. Це перша збірочка, упорядкована Лехом КОНОПНІЦЬКИМ (тут псевдо “Лех Лях”). Друга збірка цього упорядника теж є на сайті.

Тут зібрано чимало невідомих широкому загалові гарних пісень, які ми охоче запозичували в своєму товаристві. Деякі з них подаємо в комп’ютерному озвученні…

За відомості про упорядника збірки дякуємо п.Вікторові Мішалову!

Continue reading “Туристський пісенник “Там на Лемковині помедже горами” − 1981″